Tuzbaba Camii ve Türbesi nerede, nasıl gidilir,tarihçesi, özellikleri, yol tarifi

Tuzbaba Camii ve Türbesi nerede, nasıl gidilir,tarihçesi, özellikleri, yol tarifi
2 votes, 4.00 avg. rating (80% score)

Tuzbaba Camii ve Türbesi

 Tuzbaba(Halil) Hz.(Ra) Kimdir? Tuz Baba olarak tanınan bânisin de evliyaullahtan biri olduğu kabul edilir. Tuz sıkıntısı çeken Fatih’in ordusuna tuz temin ettiği anlatılır.

Tuzbaba Türbesi ve Camiisi

Tuzbaba Türbesi ve Camiisi

Caminin aslı, Fatih Sultan Mehmet’in Tuzcubaşısı Rum Ali Ağa tarafından yaptırılmış. Rumeli Mescidi, Rum Ali Mescidi ve Ali Ağa Mescidi isimleriyle de biliniyor.
Eğimli bir arazi üzerinde olduğu için bir set üzerinde kurulu olan cami, bölgedeki ilk Türk- İslâm eserlerindendir. Tuz Baba olarak tanınan bânisin de evliyaullahtan biri olduğu kabul edilir. Tuz sıkıntısı çeken Fatih’in ordusuna tuz temin ettiği anlatılır.

Cami kare planlı ve üzeri basık kubbeli bir yapıdır. Kapısı güney duvarında bulumaktadır. Ayrıca kuzey ve güney duvarlarında bir, batı duvarında ise üç tane pencere vardır. Padişah tarafından yaptırılmadığı için tek minarelidir. Türbenin içinde sadece tuzcubaşının sandukası vardır.

Yola bakan avlu duvarında Tuz Baba Türbesi’nin hacet penceresi bulunuyor. Vatandaşlar buraya adak olarak tuz getirir ve onun delâletiyle Allah’tan yardım isterlermiş.
Ahşap cumba minaresiyle dikkat çeken cami 1955’te genişletilerek yenilenmiştir.

Özellikle ramazan aylarında bu türbe çokca ziyaret edilir. Kapısında bulunan bir bölüme dilekleri kabul olsun diye tuz döküp, dua edenleri görmek her daim mümkündür. Buradan geçerken, dökülmüş tuzdan bir tutam yiyip, dua etmek adet halini almıştır.

 

Tuzbaba Camii ve Türbesi Nerede, Nasıl gidilir?

Adres: Türkali Mahallesi
Uzuncaova Caddesi
Semtler: Beşiktaş, Türkali
Açık olduğu saatler: 9:00 – 18:00


Daha Büyük Görüntüle

Tuzbaba Camii ve Türbesi Resim Galerisi:

Tuzbaba Camii ve Türbesi nerede, nasıl gidilir,tarihçesi, özellikleri, yol tarifi
2 votes, 4.00 avg. rating (80% score)

Yorumlar

yorum yapıldı.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>